WRC – krótki opis.

Trasa ultra maratonu Waligóra RUN Cross rozpoczyna się w Głuszycy, skąd drogami polnymi wiedzie w masyw Gór Suchych. Tam pokonujemy większość biegu docierając do uzdrowiska Sokołowsko, by ponownie ruszyć w Góry Suche. Dwukrotnie będziemy przebiegać obok Schroniska Andrzejówka na 10-tym i na 39km zawodów. Dwa razy będziemy zdobywać Ruprechticki Szpiczak – na 14-tym km i na 45km (dystans ultra) Po kolejnym pokonaniu Szpiczaka zmierzamy pasmem przygranicznym (szlakiem prowadzącym wzdłuż słupków granicznych) do miejsca zbiegu z pasma granicznego przed Rarogiem. Ostry zakręt w lewo i początkowo łagodnym zbiegiem, a następnie stromym docieramy do kamieniołomu Kamyki położonego przed Głuszycą, skąd drogą asfaltową, a następnie polną, przebiegającą przez przepust pod nasypem kolejowym docieramy do Głuszycy i mety znajdującej się tam, gdzie zaczynała się trasa zawodów.

Przed nami do pokonania 53km trasa zawodów z przewyższeniem pozytywnym +2503m i negatywnym – 2507m .

Nawierzchnię trasy biegu w większości stanowią drogi leśne, gruntowe oraz częściowo szutrowe, a także słabo widoczne ścieżki oraz drogi asfaltowe stanowiące niecałe 10 procent trasy zawodów.

Charakterystyczne dla trasy biegu są podejścia, tzn. trudne odcinki prowadzące pod górę, które nawet najlepsi biegacze będą podchodzić, ponieważ podbieganie pod nie może być dla zawodników nie ekonomiczne. Nachylenie niektórych podejść przekracza nawet 45 stopni. Całkowita długość takich odcinków wynosi około 5000m .

O krosowym charakterze biegu stanowi jego profil, na którym prawie wcale nie ma płaskich odcinków. Są podbiegi i podejścia oraz zbiegi - w większości dłuższe i łatwiejsze od podbiegów.

Uczestnicy zawodów oprócz wymagającej trasy biegu spotkają na swej drodze wiele miejsc z których będą mogli podziwiać rozległe widoki na bliższe i dalsze okolice: Góry Kamienne, Wałbrzyskie, Czarne, Góry Sowie oraz położone dalej Góry Stołowe – Bromowskie Ściany (stanowiące ich czeską część) a także Rudawy Janowickie i masyw Karkonoszy.

Ciekawym aspektem trasy jest to, że przebywając jedną jej część, uczestnicy WRC będą widzieli przed sobą kolejny etap zmagań, albo fragment trasy który mają już za sobą.

Końcowy odcinek zawodów to około 5km zbieg z pasma przygranicznego przez kamieniołom i łąki rozciągające się w pobliżu Głuszycy.

Pozostało:

Dodatkowe informacje:

O biegu
Zapoznaj się z opisem biegu WRC

Treningi
O wspólnych treningach na trasie WRC

Półmaraton Szlakiem Riese
Prolog WRC Głuszyca

Bieg Koliby Łomnickiej
Prolog WRC Głuszyca

Wasze relacje
Wasze relacje z biegu WRC

O Głuszycy
Głuszyca i okolice - przyjedź tu i odpoczywaj

Noclegi
Gdzie można się zakwaterować

Wolontariat
Dowiedź się jak możesz nam pomóc

Dla mediów
Materiały dla massmediów

Głuszyca słynie ze wspaniałych górskich panoram, tras Strefy MTB i podziemnych obiektów Riese. Głuszyca jest doskonałym miejscem do uprawiania wielu sportów: turystyka górska, bieganie, narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, wspinaczka po lodospadach, paralotniarstwo, turystyka konna. Do głównych obiektów rekreacyjnych można zaliczyć basen Delfinek, który oferuje również możliwość skorzystania z sauny. W sezonie letnim czynny jest odkryty basen miejski. Zapraszamy do czynnego wypoczynku w Głuszycy.